top of page

 המדריך להצלחה מקצועית - 6 טיפים למציאת עבודה או לקוחות בקלות ובהנאה!

 

לקוחות רבים פונים אלי בייאוש כשהם לא מוצאים עבודה, כשהם לא יודעים במה לעסוק, כשחסרים להם לקוחות או כשפשוט הם לא מצליחים לקבל את התפקיד הניהולי המיוחל כל כך...

אם מציאת עבודה או לקוחות היה ענייין של מה בכך, אז באמת היה מספיק לשלוח קורות חיים ולהביא את עצמינו להתייצב בראיונות עבודה כדי להשיג את המטרה.

בטוח נוכחתם לגלות שלא כך הדבר. כמו שיש אנשים שמוצאים עבודה בצ'יק או מצליחים מיידית כעצמאים, כך גם יש בינינו כאלו שמחפשים את עצמם כבר חודשים.

 

אז במה באמת תלויה ההצלחה שלנו?

אם חיפוש העבודה הפך גם אצליכם למטרד אז הנה לכם הסתכלות חדשה על המצב שתוכל לקדם אתכם אל המטרה.

           1. פנו מקום בחייכם.

רובינו קמים בבוקר והולכים לישון בלילה עם רשימת החובות שלנו תלויה באוויר ומהדהדת בראש.

צריך לקום בבוקר מוקדם, צריך להכין סנדוויץ' לילדים, צריך לשלם את המיסים, צריך להוציא את הכלב, צריך לעשות קניות, צריך לבשל, צריך לנקות, צריך לכבס... וחכו, חכו, רק התחלתי עם הTo Do List ...

אם רק בא לכם לנוח, להתכרבל במיטה או לצאת לחופשה, למה שמישהו יתן לכם עבודה?! הרי זה הדבר באחרון שבא לכם עכשיו... נכון, כולנו צריכים כסף, אבל עבודה? לא חסר, יש אותה באופן טבעי והרבה ממנה, כבר בבית.

אז אולי אפשר לשים בגד יפה ולהדביק על פרצופינו את החיוך הכי מרוצה שיש ולהסתיר עם איפור את השקים השחורים מתחת לעיניים... אבל על המח שלנו אי אפשר לעבוד.

אני אספר לכם סוד, למח שלנו יש מטרה אחת עליונה – לשמור עלינו חיים ושורדים. לנו, כמו למחשב, יש בטריה של אנרגיה. כמו שמטעינים בטריה, כך גם אנחנו הולכים לישון מדי לילה ומשקיעים (או מבזבזים, תלוי איך תסתכלו על זה...) שליש מהחיים שלנו בהטענת הבטריה כדי שיהיה לנו כח. לכן, אם אנחנו מותשים, פיזית או נפשית, כך או כך מקור הכח להתמודד עם המטלות הוא אחד, הבטריה שנמצאת בנו.

אם פותחים במחשב הרבה תוכנות בו זמנית, אז המחשב קורס, נכבה, "לא בא" לו יותר להתמודד. צריך מנוחה. גם אצלינו, בין אם אנחנו עושים הרבה דברים בו זמנית, או בין אם אנחנו רק חושבים על מה שאנחנו צריכים לעשות, האנרגיה נגזלת מאיתנו באותה המידה כיוון שהמח לא מבדיל בין מציאות לדמיון. הוא מגיב למחשבות שלנו באופן אוטומטי. אז מה הפלא שהוא לא מאפשר לחלקינו למצוא עוד עבודה כשאנחנו מרגישים עמוסים גם ככה?

אז מה הפתרון, דבר ראשון לפנות מקום, מבחינת זמן בחיים ומבחינת אנרגיה.

תפנו לעצמכם באופן שיטתי אפילו חצי שעה ביום בה אתם עושים משהו רק עבורכם, משהו מרגיע.

ודבר שני, תעשו רשימה של מה שצריך לעשות ותסדרו אותה. מה באמת חייבים להיות ברגע זה? מה יכול לחכות? מה אפשר לוותר עליו? ומה אפשר להנמיך את התדירות שאני עושה אותו? אולי מספיק, לדוגמא, לנקות את הבית רק פעם בשבועיים ולא כל שבוע? או לעשות קניות דרך האינטרנט ולחסוך את הזזמן והעצבים של להסתובב בחום ולסחוב שקיות כבדות שנקרעות גם ככה?!....

 

            2. מלאו את המצברים. עשו דברים שגורמים לכם סיפוק.

 

כל מה שימלא את הבטריה שלכם באנרגיה קביל. כך, יהיה לכם יותר כח לחפש עבודה וגם לעבוד בפועל.

אז בעצם, תחת הכותרת הזאת מתחבאים, בעצם, 2 טיפים.

אחד, לעשות ביומיום דברים שאתם מתחברים איתם, שאתם רוצים אותם, שעושים לכם כיף... כך הבטריה שלנו מתמלאת. בין אם זה שנ"צ, טיול בטבע, התעמלות, ללכת לסטנד אפ, לבלות עם המשפחה... פשוט להינות.

וטיפ שני, הוא לבחור מקצוע, תחום או עבודה שגורמת לנו סיפוק. אחרת, גם אם בדרך קסם תשיגו את העבודה, בדרך קסם גם לא תשרדו שם... וטוב שכך. העבודה אמורה לאפשר לנו להרוויח כסף בשביל לקיים את עצמינו ומשפחתינו.  למה שנרצה להתקיים אם משמעות הקיום שלנו היא סבל?! אם אנחנו עובדים בעבודה שגוזלת את רוב יומינו וגם סובלים תוך כדי, אז מה הטעם?

העבודה היא לא רק אמצעי, היא גם מטרה בפני עצמה. מקום בו אני מרגיש שייך ובעל ערך.

שימו לב, הסיפוק יכול לבוא מהמקצוע עצמו או מעצמינו, מה שאנחנו בוחרים לעשות תוך כדי העבודה.

 

           3. דברו עם האנשים שסביבכם.

אנשים רבים מתביישים בהיותם מחוסרי עבודה ולכן ממעטים לדבר על כך.

התוצאה המתבקשת היא החרפה. אם מעבר להיותי מחוסרת עבודה, אני עוד סובלת מכך, אז אני מבזבזת אנרגיות יקרות ערך בדאגה וברחמים. אם המטרה של לקבל עבודה היא להביא אוכל לשולחן (אוכל=אנרגיה) ואני בינתיים גוזלת מעצמי אנרגיה, אז עשיתי בעצם גול עצמי. די דפוק, אה?!

לכן, חשוב לדבר על זה. מצד אחד, כי תמיד לדבר, לחלוק ולשחרר עושה טוב על הנשמה, גם כשקשה להתחיל... ומצד שני, כי ככה אנשים זוכרים טוב לשמור אותי במחשבותיהם ובמקרה הצורך לקשר אותי למעסיק או לקוח פוטנציאלי. הרי כל ישראל חברים, כן?!

 

            4. תצאו מהבית.

זה מאוד פשוט. את העבודה שאתם מחפשים לא תמצאו, ברוב המקרים, מסתתרת בין הבגדים בארון או מתחת לספה... היא נמצאת מחוץ לבית. לכן, גם עם כל העומס והמטלות שיש לכם, מומלץ מאוד לצאת מהבית. תוכלו לטייל בשכונה, להסתובב בין בתי העסק או להעיז ללכת לטיול בטבע... ובמינימום של המינימום לפחות תצאו לשבת במרפסת.

היציאה גם תגרום לכם לפגוש יותר אנשים שיהוו קשרים אפשריים להשגת עבודה או לקוחות (על זה מתבססות קהילות הנטוורקינג למיניהן שגוות ממכם דמי השתתפות) וגם זאת הזדמנות מעולה להתמלא ברוגע ושלווה בחיבור עם הטבע.

המח שלנו עובד ממש בפשטות. אם ניתן לו להבין שיש לנו זמן וגם זמינות בחיים, אז הוא ימצא מקום להכיל גם את העבודה המיוחלת...

 

           5. תעבדו על בהירות.

אם אנחנו עמוק בתוך היער, קשה מאוד למצוא את הדרך החוצה בלי מפה. אז איך תשיגו את העבודה הרצויה לכם, אם לא ברור לכם בשביל מה אתם רוצים אותה?מה יש שם בקצה הדרך שאתם רוצים?

כסף הוא לא באמת המטרה. הכסף משרת אותנו לקנות דברים, והדברים האילו גורמים לנו להרגיש רוגע, סיפוק, חיבור, הנאה...הרגשות הם מה שמושך אותנו.

הרי בתכל'ס, יש בעולם כל מיני אנשים שלא עובדים בעבודות מסודרות ויש לכם את מה שהם רוצים...

לכן, בשביל להבין ולמה בכלל לעבוד במשהו, במה כדאי לכם בעבוד ואז גם להתחיל לצעוד בשביל הזה, חשוב להצליח להתבונן קודם באופק ולראות אותו בבהירות.

מה באמת אתם רוצים לעשות? מה אתם אוהבים? מה גורם לכם סיפוק? מה רציתם להיות כשהייתם קטנים? איפה בא לכם לעבוד – קרוב או רחוק מהבית? ללכת ברגל או לנסוע לעבודה באוטו? עם מי לעבוד – לבד, בצוות, עם בוס או בלי בוס מעל הראש...? כמה שעות ביום תעבדו? בשעות הבוקר או הערב? כמה ימים בשבוע? אילו ימים? באיזה משכורת? נטו  או ברוטו?....

 

           6. תעזו לחלום.

כשאני מלווה את המאומנים שלי להבין במה כדאי להם לעסוק אחד הקשיים הראשונים שצצים הוא ההסתפקות במה שיש או ההתאמה שלנו למציאות המוכרת.

זהו בהחלט אתגר חשוב להעז לחלום. למה לא? מותר לבקש עבודה בת רק 3-4 שעות ביום, בשעות שהילדים בגן  /בי"ס, רק עם סוגי לקוחות שמשלמים בכיף, בליווי צוות של 3 אנשים מלוכדים, משרד שממוקם מעבר לפינה, משכורת של 20.000 נטו בחודש וגמישות טוטאלית. אפשר לבקש. כמו שהיינו ילדים. להגיד מה "בא לי"! מה כבר אפשר להפסיד?!

אחת הפונקציות של המח שלנו היא שהוא לא מבדיל בין דמיון למציאות. לכן, גם ספורטאים משקיעים חלק מזמן האימון שלהם ב´אימון וירטואלי דרך דימיון מודרך´. בדימיון אנחנו יכולים להרשות לעצמינו לחצות גבולות... לכן, למשל, אם אנחנו חולמים בלילה שאנחנו בורחים ממישהו ורצים מהר,כשנתעורר תוך כדי חלום נמצא את עצמינו מיוזעים ועם דפיקות לב מואצות. למה? כי המח לא מגיב כאילו זה ´רק חלום´, אלא משקיע את כל האנרגיה הדרושה בהתאם להרגשה שלי באותו הרגע, שהיא כמובן, הצורך לברוח.

לכן, אם תתמקדו במחשבה של מה שאתם באמת רוצים ותאמינו שזה אפשרי, הרגשת הסיפוק תבוא לבד ותמצאו את העבודה הרצויה לכם מאוד מהר.

 

 

כשהתחלתי ללוות מאומנים בדרך זאת להשגת מבוקשם, הופתעתי בעצמי לגלות איך לאחר מספר מפגשים, כשכל החוטים היו אצלהם כבר מחוברים ומפת הדרכים כבר ברורה, הדרך למטרה נסללה במהירות ואפילו די בעצמה. תוך שבועיים, שלושה, העבודה ´החלומית´ התדפקה על דלתותיהם.

כבר עברו שנים מאז, ואומנם אני כבר לא מופתעת מהמהירות והקלות שבה קורים הדברים כשמשתמשים בטיפים שקיבלתם עכשיו במתנה, אבל אני תמיד מסופקת ונהנית מחדש.

 

 

אני מאחלת לכם המון בהצלחה בדרך, ומזמינה אתכם ליצור קשר אם צצות שאלות ותהיות בהמשך לקריאה.

בהצלחה!

                שרון סבטוב רותם

bottom of page